Przepisy na najlepsze masy plastyczne dla dzieci

Zabawa masą plastyczną to nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również doskonałe ćwiczenie motoryki małej.

Sprawność małych dłoni ma znaczenie, jeśli chodzi o gotowość do osiągania kolejnych etapów – naukę mówienia, czytania i pisania. Jeśli dziecko wolniej uczy się mówić, ma problemy z okazywaniem emocji, przejawia agresywne zachowania, to masy plastyczne dla dzieci będą doskonałym pomysłem.

Masy plastyczne dla dzieci. Dlaczego warto?

Masy plastyczne dla dzieci:

• rozwijają zdolności manualne,
  • uczą koordynacji,
  • sprzyjają koncentracji,
  • to świetna zabawa dla całej rodziny.

Przepis na masę solną

Masa solna króluje w wielu polskich domach. Można z niej przygotować wiele prostych ozdób i bardziej skomplikowanych propozycji.  Wykorzystywana jest o każdej porze roku, szczególnie intensywnie przed świętami. Przygotowanie masy solnej jest bardzo proste.

Potrzebne są: dwie porcje mąki, dwie porcje soli, jedna porcja wody. Sól i mąkę mieszamy, dodajemy stopniowo wodę aż do uzyskania plastycznej masy. Masa solna zamknięta w szczelnym opakowaniu może posłużyć również kolejnego dnia podczas zabawy. Po wykonaniu ozdób, masę solną suszymy w piekarniku lub pozostawiamy do wyschnięcia samoistnie.

Domowa ciastolina

Istnieje wiele przepisów na domową ciastolinę dla dzieci. Wiele z nich niestety wymaga gotowania. Poniższa propozycja to opcja dla tych, którzy chcą uzyskać błyskawiczną masę, szybką i prostą w przygotowaniu.

Oto przepis na domową ciastolinę dla dzieci: 2 szklanki mąki, 1 szklanka soli, 2 płaskie łyżki proszku do pieczenia, 2 łyżki oleju, 1 szklana wrzątku, wybrane barwniki spożywcze. Mieszamy wszystkie składniki suche i olej, na końcu dodajemy wrzątek. Ugniatamy na początku łyżką, a potem gdy się schłodzi, dłońmi. Na końcu dodajemy po rozdzieleniu masy barwniki spożywcze. Powstała masa jest delikatniejsza niż masa solna, bardzo plastyczna i przyjemna w ugniataniu, doskonale wyciąga się ją z foremek. Masą można bawić się wielokrotnie, przechowujemy ją w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Przepis na masę plastyczną z balsamu do ciała

Masy plastyczne dla dzieci można wykonać z wielu materiałów. Jednym z mniej znanych jest balsam do ciała, który w połączeniu z mąką ziemniaczaną pozwala stworzyć plastyczną, miękką i pachnącą masę do zabawy. Zabawa się zaczyna już podczas przygotowania masy plastycznej, kiedy do balsamu do ciała dodaje się partiami mąkę, aż do uzyskania masy plastycznej, której kolor można zmienić barwnikami spożywczymi.

Plastyczna masa cukrowa

Masa cukrowa świetnie nadaje się nie tylko do wypieków, ale również do zabawy w domu z dziećmi. Można ją użyć w zastępstwie plasteliny i lepić przy jej użyciu wiele różnych ozdób. Poza tym masa cukrowa jest w pełni jadalna. Przygotujemy ją w kilka chwil w domu. Oto przepis: 800 gramów cukru pudru, 100 gramów glukozy (dostępna w sklepie spożywczym), 70 ml wody, 4 łyżeczki żelatyny. Żelatynę zalewamy wodą i czekamy aż zamoknie. Cukier puder przesiewamy do miski, żeby nie było grudek. Dodajemy glukozę (jeśli nie chce się połączyć, trochę podgrzewamy masę), następnie dodajemy cukier i mieszamy aż utrzymamy plastyczną masę.

Sztuczny śnieg

¼ opakowania pianki do golenia

2 paczki sody

pół łyżki mąki ziemniaczanej

Wszystkie składniki mieszamy.

Miękka piankolina

25 dag mąki ziemniaczanej

125 ml mydła w płynie

można dodać dowolny barwnik spożywczy

Piasek kinetyczny

2 szklanki mąki pszennej

¼ szklanki oleju

można dodać farbę lub barwnik spożywczy

Gotowe, można się bawić do woli!