Eksperymenty do wykonania w domu

Poniżej prezentujemy kilka eksperymentów, które można wykonać w domu.

MALOWANIE NA MLEKU

 

Potrzebne składniki: 

mleko, duży talerz, barwniki (atrment, tusze), płyn do naczyń, patyczek higieniczny

Wykonanie:

mleko wlewamy na talerz i tworzymy kolorowe plamy przy użyciu tuszy (nie mieszamy). Nastepnie maczamy w płynie do naczyć patyczek higieniczny i delikatnie dotykamy nim plam. Kolory uciekają i tworzą kolorową mozaikę. 

 

WULKAN 

Potrzebne przybory: 

butelka, soda oczyszczona, ocet, ewentualnie czerwony barwnik

 

Wykonanie: sodę wsypujemy do butelki, i powoli wlewamy ocet. Po chwili wytryśnie musująca lawa.

 

MUSUJĄCE KOLORY

Składniki:

olej, ocet, barwnik/bibuła, soda oczyszczona, szklane naczynie

Wykonanie: 

Na dno naczynia wsypujemy całe opakowanie sody oczyszczonej, następnie powoli wlewamy olej ,,po ściance”. Ocet barwimy barwnikiem, albo bibułą w dwóch, trzech kolorach. Łyżeczką nabieramy odrobinę kolorowego octu i ,,wkrapiamy” do naczynia z olejem i sodą. Czynność powtarzamy kilka razy i obserwujemy co się dzieje, jak wolno opadają kule octowe i zaczynają musować po spotkaniu z sodą.