Zwiastowanie- katecheza dla przedszkolaków

Katecheza 1

Kochane dzieci, drodzy Rodzice

Za dziewięć miesięcy znowu będziemy świętowali Boże Narodzenie. Chociaż jesteśmy w samym środku Wielkiego Postu, to Kościół przypomina nam 25 marca dzień, który stał się początkiem Nowej Rzeczywistości- Odkupienia Ludzi przez Pana Jezusa. Jest to dzień spotkania Maryi z archaniołem Gabrielem- listonoszem Pana Boga. On to przekazał Jej wtedy wieść o wybraniu na Matkę Pana Jezusa. Ale oczekiwał też na Jej zgodę.

Mimo,że znaleźliśmy się w trudnej i niecodziennej sytuacji, to Zwiastowanie przypomina nam, że Pan Bóg o nas zawsze pamięta i troszczy się o nas.

Tak , jak Maryi Gabriel przyniósł Dobrą Nowinę, choć wcale nie łatwą do przyjęcia,tak niech i nam przyniesie dobrą nowinę, na którą świat tak bardzo wyczekuje. Pamiętajmy jednak, że Matka Najświętsza była na nią przygotowana swoją wiarą i miłością. Przygotujmy się na przyjęcie woli Ojca, abyśmy umieli mówić jak Ona: Niech mi się stanie według Twego słowa.

Może jednym z postanowień wielkopostnych będzie odzwyczajenie się od narzekania, nieposłuszeństwa, bylejakości lub braku modlitwy.

Zachęcam wszystkich do włączenia się w południową modlitwę Anioł Pański.

Młodsze dzieci niech spróbują odmówić chociaż modlitwę Zdrowaś Mario.

Głos dzieci zawsze „mocniej słychać w niebie”.

Życzę Wam- mimo wszystko- pięknych dni, uczmy się korzystać dobrze z tego, co mamy i cieszmy się tym.

 

Proponuję także zabawy plastyczne dla sprawnych rączek i oczek.

  1. Maryja klęcząca – dla dzieci starszych – składanka origami.

Przygotujcie kwadratową kartę (najlepiej jedną stronę w innym kolorze niż druga) i postępujcie krok za krokiem wg numeracji na zdjęciach. Na pewno się uda.

 

  1. Anioł- dla dzieci młodszych. Korzystając z poniższego szablonu lub dowolnego innego można wykonać jego postać dowolną techniką:
  • pokolorować i wyciąć, nakleić na samodzielnie wykonane tło np. dom Maryi, niebo, chmurka, ….
  • ozdobić sukienkę naklejkami, pieczątkami, kółeczkami z dziurkacza, cekinami, wzorkami wyciętymi z kolorowego lub ozdobnego papieru, ścinkami tekstylnymi, …
  • można włosy nakleić z włóczki, skrawków papieru,…
  • na skrzydła można nakleić piórka lub podłużne, wąskie skrawki papieru,które po nawinięciu np. na ołówek podwiną się. Takie skrawki naklejamy tyko ich górny fragment, tak żeby nachodziły na siebie. Najlepiej rozpocząć naklejanie od dołu. W analogiczny sposób można wykonać też włosy.
  • Anioł wykonany na sztywnej karce może stać się ozdobą- zawieszką- mobile np. pod lampą. Może łatwiej wtedy będzie pamiętać o modlitwie lub naszych postanowieniach.

Życzę dobrej zabawy! Wzór poniżej. Pomińcie widoczne fragmenty innych wzorów. Przepraszam,jeszcze nie potrafię ich usunąć. Zróbcie proszę zdjęcie waszej pracy i wyślijcie na mój adres mailowy: gabi.ogiolda@wp.pl

Wykorzystano materiały z :

  1. Barbara Furmanowicz Opowieść bożonarodzeniowa z szopką betlejemską origami
  2. Anna Jóźwiak Dla każdego coś łatwego.